8. ročník | 23. - 24. 11. 2018

Český rozhlas České Budějovice

Představujeme nováčky v porotě

Celkem 21 porotců zasedne v letošní porotě. V pěti kategoriích budou nominované filmy hodnotit recenzenti, pedagogové, herci, režiséři i uznávaní umělci.

Přihlášky na osmý ročník Filmového Festivalu ČERNÁ VĚŽ jsou již dávno uzavřeny. Dokonce už známe i 36 nominovaných filmů. Než se k nim a odborné porotě dostaneme, dovolte nám malé ohlédnutí.

Opět jsme překonali loňská čísla. Podtrženo, sečteno, letos se přihlásilo 143 filmů, tedy o dvacet jedna více než loni. Celkem to čítá dvaatřicet hodin filmového materiálu, který jsme museli v rámci realizačního týmu zhlédnout. Autoři soutěží v hlavní soutěži v kategoriích Malý film, Velký film, Nezávislý film a Studentský film. Nově letos přibyla kategorie Dokument. Nejvíce přišlo Studentských filmů, téměř 50, velká konkurence bude i v kategorii Malých filmů, kterých se letos přihlásilo 35. Velmi těsno je i v nové kategorii Dokument, a to celkem 28 soutěžních snímků.


Přehled nominovaných filmů zde


I letos filmy posoudí porota složená z odborníků, kulturních redaktorů či filmových nadšenců. Tento ročník se k porotě připojí dva nováčci a samozřejmě vítězové předchozího ročníku FFČV.

Kateřina Šedávýtvarnice
Realizátorka sociálně koncipovaných projektů doma, ale i v zahraničí, vystavovala v Moskvě, v Benátkách nebo v Japonsku. Obdržela ocenění Magnesia Litera za publicistiku za knihu BRNOX: Průvodce brněnským Bronxem. Režírovala dokument Opičení nebo se režijně podílela na dokumentárním seriálu Gruzínská čítanka. V poslední době bylo o Kateřině Šedé slyšet hlavně díky projektu UNES-CO, který poukazuje na vylidněná centra měst patřících do UNESCO.
Jan Flaškaorganizátor filmového klubu
Milovník filmů, fejetonista, dlouholetý návštěvník Letní filmové školy, organizátor filmového klubu a festivalu tvůrčí fotografie Fotojatka. Přestože nic z toho není kvalifikací k tomu, aby rozhodoval o cizích filmech, přesvědčili ho, že už přece viděl dost filmů na to, aby si o nich mohl něco myslet. 


Stejně jako v minulých letech i tentokrát o pořadí přihlášených snímků rozhodne například Jakub Hussar, oceňovaný režisér, držitel bronzového lva z filmového festivalu v Cannes a tvůrce prezidentské kampaně Pavla Fischera a Vladimír Franze. Již pravidelně filmy hodnotí i televizní, filmová a divadelní herečka Kamila Janovičová nebo Libor Nemeškal působící na kalifornské filmové univerzitě a jako asistent střihu a postprodukce ve filmových studiích v Los Angeles.


Kompletní složení poroty


E.ON
WIP Reklama
Chytrý kvíz
Kulturne.com
Český rozhlas České Budějovice
PCO - hlídací služba
GoMobil - Volání bez triků a háčků
UNITEDFILM
Časopis Barbar
PRAKTIC spol. s r.o.
Filmdat.cz
Clarion Congress Hotel České Budějovice
Statutární město České Budějovice
Tiskárna INPRESS
Fénix ProDabing
Budějcká Drbna
Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.