11.FFČV | 9.-12.11.2023

Biograf Kotva, České Budějovice

Představujeme nováčky v porotě

Art Director Daniel Severa jr. a umělec Martin M. Stiltenn rozšířili řady odborné poroty, která rozhodne o tom, kdo si letos odnese ocenění v pěti hlavních kategoriích.

Daniel Severa jr. (Art Director a VFX Supervisor)

Nový porotce prochází z filmové rodiny. “Máma pracovala jako skriptka a produkční na Barrandově, k filmu dostala tátu, který je dnes úspěšným filmovým a televizním producentem,” vysvětluje Daniel Severa jr., v němž prý byla vášeň k filmům pěstována doma téměř od narození. “Hvězdné války jsem viděl poprvé tak ve třech letech,” směje se. Vášeň pro neexistující, nové a neotřelé ho vedla přes technické obory až k absolvování vizuálních efektů na kalifornské Academy of Art. Působil jako supervizor triků a vizuálních efektů (VFX) české postprodukční dvojky ACE. Tato práce podle něj obnáší hlavně hledání řešení a šetření peněz. “Když dostanete do ruky první verzi scénáře, nikdo ještě moc netuší, jak a kde se budou různé scény točit. Celý základní tým musí zasednout a srovnat návrhy – a VFX supervisor přichází s tím, jak je možné zdánlivě složité a komplexní scény řešit efektivněji a levněji za pomoci vizuálních efektů, nebo naopak rozporuje takové návrhy a snaží se včas zabránit zbytečně dlouhé a nákladné postprodukci způsobené situací, jež se dá efektivně řešit už na place,” líčí Daniel Severa jr.

I dnes se zabývá vizuálními efekty a také postprodukcí. Vede tým kreativců ve své firmě Tweak Post. Kolik času se po natáčení na filmu ještě stráví se prý liší. “Budeme-li počítat přípravy, je naprosto běžné, že celovečerní film nebo jedna sezóna seriálu nám zabere většinu kapacit na celý rok až rok a půl, nastiňuje Daniel Severa s tím, že VFX umělci většinou stráví výrazně víc času než kterákoliv jiná část výrobního týmu.

Co vzkazuje začínajícím filmařům? “Je to dřina a není to o holkách a šampaňským. Jestli to chcete dělat pro peníze nebo slávu, změňte raději obor v podstatě na cokoliv jiného. Filmařina vyžaduje extrémní oběti a pokud se to pokusíte nějak obejít, urychlit nebo do toho jdete s představou, že zrovna vy máte extrémní talent, může to chvilku i fungovat, ale jakmile se dostanete do skutečného světa, dostanete strašně přes držku.” Své zkušenosti předává také na FAMO v Písku. “Filmařina – a příbuzné obory, jako je reklama nebo gaming – je absolutní vrchol uměleckého projevu, musíte to myslet opravdu vážně a musíte tomu podřídit každé rozhodnutí ve svém životě. Film není párty,” dodává.

 

Martin M. Stiltenn (Výtvarný umělec)

Do poroty přibyl umělec, animátor a režisér, vyučený perleťář Matin Michael Stiltenn. Nikdy nestudoval filmovou školu, k filmům měl však vztah od mala. “Jsou mým světem už od dětství. Do mých šesti let jsme bydleli na hřbitově, potom v kině. Rodiče tam byli zaměstnaní,” vypráví a doplňuje: “Takže jsem filmy žil, byl to pro mne jeden z úniků z okolního světa.” Martin Michael Stiltenn se zabývá různými druhy umění. Maluje obrazy, tvoří koláže a asambláže, věnuje se autorskému psaní, fotografuje a natáčí filmy. V minulosti natočil krátkometrážní snímek Záznam snu č. 737. Snům, které ho fascinují už roky, se věnuje i nadále a jsou tématem i dalšího jeho filmového počinku Víš, že spíš? Ten kombinuje hrané scény s animací a pixilovanými částmi. Vychází z vlastních prožitků a právě snů. ”

Tvorba filmu zmiňovanými kombinacemi je časově i technicky náročná. Animace tvoříme tradičním po okénkovém způsobem. Tento postup je mi nejbližší, výsledek je osobnější a živější,” myslí si Martin Michael Stiltenn. Kromě rekvizit ve filmu “hrají i jeho obrazy či koláže. “Teď nás čeká natáčení na zámku Nová Bystřice a natáčení několika ateliérových scén. Paralelně pracujeme na animovaných fázích,” vysvětluje Martin Michael Stiltenn, jak je daleko. Ve snímku hraje David Vávra, k tvorbě hudby byl osloven Vladimír Franz. Co o sobě filmař říká: “Sám se považuje za pouhého pozorovatele světa, náhodného kolemjdoucího a pachatele podivností.”

Pro začínající filmaře má jednu důležitou radu: “Točit, točit, točit.” A dodává: “Nesrovnávat a rozpoznat, kdy pustit opratě. Vše přijde ve správný čas.”

Budějcká Drbna
Statutární město České Budějovice
EVENT4ALL
Chytrý kvíz
Český rozhlas České Budějovice
UNITEDFILM
Clarion Congress Hotel České Budějovice
Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.