11.FFČV | 9.-12.11.2023

Biograf Kotva, České Budějovice

Filmaři si odvezli sedm Černých věží

Ceny jsou rozdány a devátý ročník je za námi. Účastnilo se ho více než padesát filmařů a téměř čtyři sta diváků. Ti si užili dabing, filmové masky i virtuální realitu.

Devátý hororově laděný ročník otevřel již ve čtvrtek 21. listopadu koncert filmové hudby. Hned úvodní ústřední melodie z filmu Psycho naznačila, jakým směrem se bude letos festival ubírat. Na pódiu se následně objevila Predátorka, aby symbolicky předala štafetu loňského sci-fi ročníku. Téměř vyprodaný sál kulturního domu Slavie si pak vyslechl melodie z filmů Titanic, Sedm statečných, Fantom opery nebo Schindlerův seznam a to díky Jihočeskému symfonickému bigbandu pod taktovkou Jana Pavla Černého.

Oficiální program začal v pátek v Českém a představil první letošní nominované filmy od amatérů, studentů a nezávislých filmařů. Ti se postupně sjížděli do Českých Budějovic především z Česka, ale i ze vzdálených koutů Slovenska. „Jsem nadšený z toho, že festival patří mezi nejvyhledávanější a nejoblíbenější akce tohoto druhu mezi filmovými tvůrci. Napočítali jsme více než padesát tvůrců, kteří přijeli představit své filmy nebo se nechat inspirovat filmy druhých,“ neskrýval svou radost Milan Pleva, ředitel festivalu. Páteční program nabídl ještě Chytrý kvíz: filmový speciál, během kterého si několik týmů poměřilo své znalosti ze světa filmů a seriálů.

Sobota patřila opět filmovým projekcím, které navíc doplnil bohatý doprovodný program. Oblíbený workshop Dabérem na zkoušku letos divákům umožnil si vyzkoušet, jaké to je dabovat scénky z filmové parodie Scary Movie. A to pod vedením Petra a Patrika z dabingové skupiny Fénix ProDabing. Hned o pár metrů vedle současně probíhala virtuální realita od Virtual Labu. Diváci pomocí speciálních VR brýlí zažili, jaké to je skočit z mrakodrapu, jet na horské dráze, vystoupat na Mount Everest nebo se potápět s Velrybou. Filmový maskér Jan Janout přijel do Českých Budějovic zase ukázat, jak vzniká filmová maska. „Hodlám vytvořit znetvořeného vraha a jeho oběť s podříznutým hrdlem,“ prozradil Jan Janout hned na úvod, co diváky čeká a nemine. Finální masku pak představil na závěrečném předávání cen. To se neslo v hororovém duchu, neboť na scénu dorazil i průvodce letošním ročníkem, klaun Pennywise. „Mám ve smlouvě, že mám žrát lidi,“ vyděsil prvními slovy moderátory večera Terezu Faltýnovou a Josefa Kurze.

Dvaceti čtyř členná odborná porota rozhodla o tom, kdo si letos odvezl ocenění. V kategorii Velký film, kde se utkaly o sošku Černé věže filmy se stopáží od 10 do 45 minut, vybrala snímek Aerosol. „Mockrát děkuji. Je to jeden z mých prvních filmů a vůbec jsem to nečekala,“ byla dojatá autorka filmu Natálie Čuková.

Mezi Nezávislými filmy, které natočili poloprofesionálové, zvítězil film Alternate. Tomu předával cenu František Fazekas, zástupce Jihočeské filmové kanceláře. „Pokud jste se nespletli, tak vám moc děkuji,“ řekl skromně a s nadhledem režisér Adrián Adamec ke svému k vítězství.


„V těch nejtěžších situacích při natáčení někde v zimě v Tatrách si vždy připomeneme, proč to vlastně děláme. A děláme to pro diváky. Děkuji vám,“ poděkoval publiku Daniel Rihák, jelikož si jeho thriller s názvem Výlet odnesl cenu diváků a o pár minut později i cenu za nejlepší studentský film.

Mezi Dokumenty byl za nejlepší zvolen dokumentární snímek Jan Borna od Karolíny Volfové. „Moc děkuji, jen chci poprosit, aby mě ten klaun nesežral, já jsem nemocná a to by mu neudělalo dobře,“ pobavila filmařka svými slovy publikum. „Já jsem taky nemocnej,“ odvětil pohotově Pennywise a sál už bouřil smíchy.

Amatérské filmy do 10 minut ovládla komedie Jedničky a nuly, kterou režíroval Matěj Škop. Po vyhlášení neskrýval překvapení a s humorem jemu vlastním dodal: „Nevěřil jsem, že náš film může obstát i za hranicemi Brna. Velmi nás to těší.“

„Strašně si vážím vaší práce. Musím říct, že je málo festivalů, kteří dokáží pozvednout mladé filmaře a váš festival mě určitě pozvedl,“ vystřihl poklonu realizačnímu týmu režisér Filip Kilián, který si odnesl cenu realizačního týmu a který natáčel na Ukrajině se štábem velkofilm Nabarvené ptáče.

Na závěr večera se diváci dočkali velkého překvapení v podobě představení nového loga Filmového festivalu ČERNÁ VĚŽ. „Náš festival se posouvá a s ním i naše logo. Základem je minimalismus a symbolika. Chceme vyjádřit cestu vzhůru, filmový pás i dominantu naší metropole Černou věž, protože jsme hrdí patrioti,“ představil nové logo Milan Pleva. Autorem návrhu je českobudějovický grafik a ilustrátor Daniel Kyncl a logo si festival nadělil k příštímu jubilejnímu desátému ročníku, který nás čeká v listopadu 2020.

„Nemohli bychom fungovat bez trvalé podpory Města České Budějovice a Jihočeského kraje. Pevně věřím, že nás podpoří i v příštím roce a připojí se k nim například i Ministerstvo kultury, kde se nám dlouhodobě nedaří,“ vyslovil Milan Pleva své přání. Realizační tým má s jubilejním desátým ročníkem totiž velké plány. Sál až pro tři sta lidí, větší plátno a kvalitnější zvuk. „Chceme vytvořit kombinaci kina a kavárny. Takový prostor v Českých Budějovicích chybí a my věříme, že ho dokážeme nabídnout, abychom ukázali, že to jde,“ sní o příštím roce Milan Pleva a dodává: „Závěrečný večer pak bude velkolepý. Tématem ročníku budou filmové muzikály a my chceme na jednom pódiu spojit více než sto hudebníků, zpěváků a tanečníků a vytvořit unikátní těleso. To vše s jediným cílem. Vyvrcholit naši desetiletou podporu dětem z Centra BAZALKA a vybrat pro děti rekordní částku.“ Ta letošní opět atakovala dvacet tisíc korun, které Centrum BAZALKA letos použije pro nákup pozemku, na kterém vyroste nová budova určená pro dospělé klienty.

 

Budějcká Drbna
Statutární město České Budějovice
EVENT4ALL
Chytrý kvíz
Český rozhlas České Budějovice
UNITEDFILM
Clarion Congress Hotel České Budějovice
Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.