8. ročník | 23. - 24. 11. 2018

Český rozhlas České Budějovice

Černá věž rozdávala radost

Šestý ročník už máme za sebou, ale milé vzpomínky nás jen tak neopustí. Nebyl snad nikdo, kdo by domů neodcházel s úsměvem na tváři. Nejvíc vysmátí byli samozřejmě vítězové.

Program plný filmové zábavy přilákal 400 návštěvníků. Nejenom díky nim tak budou mít děti s postižením z českobudějovického Centra BAZALKA krásné a bohaté Vánoce.

14961540

První den festivalu nabídl koncert filmové hudby a nezapomenutelnou atmosféru. Jihočeský univerzitní orchestr Big Band Symphonic si vysloužil sál plný diváků a závěrečný potlesk ve stoje. Padesát statečných hudebníků okouzilo publikum takovými hity jako Sedm statečných, Střihoruký Edward, Podraz nebo Titanic. Orchestr měl dokonce dva dirigenty – Jana Meisla a Patrika Čermáka.

I ostatní části programu poutaly pozornost jak návštěvníků, tak autorů. Těch do Českých Budějovic dorazilo čtyřicet, aby v průběhu promítacích pásem představili své filmy.

„Je skvělé sledovat, jak se festival těší stále větší oblibě autorů. Letos nám dorazilo přes 150 filmů a bylo velmi těžké vybrat několik těch nejlepších, které budeme promítat. Dle reakce diváků se nám to ale podařilo, na jejich tvářích bylo během sledování vidět velké zaujetí a široká škála emocí,“ komentuje ředitel festivalu Milan Pleva. K vidění byly různé žánry, od romantických filmů a komedií přes dokumenty, dramata, až k hororům, kterých letos přišlo nejvíce za celou historii festivalu.

14961553

Krom sledování filmů si návštěvníci mohli prohlédnout práci filmových maskérů či si vyzkoušet dabing. Přestávky si lidé mohli vychutnat v Kině pro dva nebo focením s filmovými rekvizitami. Ochotně pózoval také Rumcajs, maskot letošního ročníku. Ten asistoval moderátorovi i při rozdávání cen.

Vyhlašování vítězných autorů začalo působivou hudební elektro-houslovou show Lenky Houslenky doplněnou o scénický tanec i capoeiru. Děkovné řeči autorů vždy přítomným dokáží, že Festival ČERNÁ VĚŽ se opravdu řídí svým mottem a dává šanci všem. „Film byl natočen na letním táboře a přihlásil jsem ho jen tak. Vůbec jsem nečekal, že by mohl vyhrát,“ odpovídal dojatě nejmladší účastník festivalu, čtrnáctiletý David Serédi.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na festivalu jakkoli podíleli. Členům mého organizačního týmu, účinkujícím, partnerům, autorům a hlavně návštěvníkům. Bez nich by festival nebyl tím, čím je, a my bychom nemohli dětem z Bazalky předat krásných patnáct tisíc korun. Děti navíc obdržely šek na sto tisíc korun od společnosti PCO – hlídací služba, což bylo nádherným překvapením i pro nás jako organizátory. Jelikož vím, že jdou peníze do dobrých rukou, těší mě to o to víc,“ uzavřel letošní ročník Milan Pleva.

14961567

E.ON
WIP Reklama
Chytrý kvíz
Kulturne.com
Český rozhlas České Budějovice
PCO - hlídací služba
GoMobil - Volání bez triků a háčků
UNITEDFILM
Časopis Barbar
PRAKTIC spol. s r.o.
Filmdat.cz
Clarion Congress Hotel České Budějovice
Statutární město České Budějovice
Tiskárna INPRESS
Fénix ProDabing
Budějcká Drbna
Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.