8. ročník | 23. - 24. 11. 2018

Český rozhlas České Budějovice

CERNA_VEZ - Bazalka HanickaHANIČKA (vypráví maminka Karla)

„Hanička se narodila v dubnu 2007. Přišla na svět o dva měsíce dřív, velmi nečekaně, během naší rodinné návštěvy v Ostravě. Naštěstí vše proběhlo bez komplikací, Hanička překonala počáteční obtíže a po deseti dnech ji sanitka převezla na novorozenecké oddělení do nemocnice v Českých Budějovicích. Byl to jen malinký uzlíček vážící kolem 1700g, ale už tehdy byla velká bojovnice. Domů jsme si ji mohli vzít koncem dubna, ale vzápětí se Hanička do nemocnice vrátila se zápalem plic, který ji ohrožoval na životě. Byly to velmi těžké chvíle, ale Hanička to znovu zvládla. Napodruhé jsme si ji odváželi domů s nadějí, že teď už to bude jenom lepší. Začaly jsme spolu cvičit podle Vojty, aby vše dohnala, a dařilo se. Naše radost trvala jen několik měsíců.

Najednou se Hanička začala měnit, přestala se smát, reagovat, objevily se první záškuby a stáčení očí. V říjnu jsme spolu nastoupily do nemocnice v Budějovicích a později nás přeložili do Motola v Praze. Její diagnóza zněla Westův syndrom. Je to těžká forma epilepsie v raném věku dítěte, která ho ohrožuje na životě a může mít trvalé následky. Hanička podstoupila léčbu kortikoidy kombinovanou s dalšími léky. Nakonec se podařilo najít vhodnou léčbu a záchvaty dostat pod kontrolu. Velké množství záchvatů však přineslo svoji daň. Haničce trvale poškodily mozek. Domů se nám vrátila jako ležící panenka, která nevidí, nevnímá a skoro nereaguje. Těžko popsat pocity, které se mi tenkrát honily hlavou. Nevěděli jsme, co nás čeká, co můžeme dělat a jak to dopadne. Máme velké štěstí, že můžeme navštěvovat mateřskou školu v Centru BAZALKA. Hanička zde zažívá mnoho podnětných terapií, které napomáhají jejímu rozvoji.“

CERNA_VEZ - Bazalka VeronikaVERUNKA

Veronika do našeho zařízení dojíždí řadu let. Verunka bohužel trpní závažným onemocněním – vzácným syndromem, kvůli kterému se postupně zhoršuje její motorika. Kromě dětské mozkové obrny a sekundární epilepsie ji byla diagnostikována středně těžké mentální postižení a poruchu zraku. Veronika se v současné době pohybuje na invalidním vozíčku, který nemůže sama ovládat, potřebuje dopomoc. Ve škole má vypracovaný individuální vzdělávací plán, který je zaměřen na rozvoj rozumových schopností a zejména sebeobsluhy. Verunce sice některé věci déle trvají, ale ceníme si její trpělivosti. Pravidelně u nás navštěvuje fyzioterapii, která je v jejím případě velmi důležitá, protože ji trápí kyčelní kloub.

CERNA_VEZ - Bazalka HelenkaHELENKA

Helenka před nástupem do našeho centra nemohla chodit do jiného zařízení, bývala velice plačtivá, stýskalo se jí po rodičích a často pobyt mimo rodinu končíval těžkým epileptickým záchvatem. Helenka k nám jezdí druhý rok a letos nastoupila do 1. třídy. Jsme moc rádi, že si u nás zvykla a díky individuálnímu přístupu je zde spokojená. Helenku nejvíce trápí centrální hypotonický syndrom. Dětem, které trpí těmito potížemi, se někdy říká „hadrové panenky“. Přestože mají ochablé svaly, příčina jejich problémů není v pohybovém ústrojí, ale jedná se o poruchu neurologickou. Závažné formy mohou být spojeny i s poruchami dýchání, příjmu potravy. U starších dětí se vedle neobratnosti mohou projevit i druhotné ortopedické poruchy – především deformity páteře, hrudníku, dolních končetin. Helenka má kromě opožděného psychomotorického vývoje velmi těžkou formu epilepsie, které mohou vyústit až do bezvědomí a zástavě dechu, také sníženou funkci štítné žlázy a nesnášenlivost na mléčné výrobky.

E.ON
WIP Reklama
Chytrý kvíz
Kulturne.com
Český rozhlas České Budějovice
PCO - hlídací služba
GoMobil - Volání bez triků a háčků
UNITEDFILM
Časopis Barbar
PRAKTIC spol. s r.o.
Filmdat.cz
Clarion Congress Hotel České Budějovice
Statutární město České Budějovice
Tiskárna INPRESS
Fénix ProDabing
Budějcká Drbna
Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.