8. ročník | 23. - 24. 11. 2018

Český rozhlas České Budějovice

3. ročník 2013

Ve třetím ročníku se program rozrostl na čtyři dny a nabídl několik promítacích pásem, během kterých diváci zhlédli zhruba polovinu z 95 přihlášených filmů. Tento rok tři promítací pásma pro střední školy a v jednom z nich se dokonce podařilo vyprodat celý Café Klub Slávie. “Bohužel se nám takový úspěch nepodařilo zopakovat v žádném večerním pásmu, ale celkovou návštěvnost vnímám celkem pozitivně. Pro děti s postižením z Centra Bazalka se podařilo vybrat přes 15.000 Kč, což je více než loni, takže stále rosteme a to je dobře. Přál bych si, aby charitativních akcí, jako je ta naše, bylo co nejvíce a o děti s postižením bylo dobře postaráno,“ shrnul diváckou účast Milan Pleva, ředitel festivalu.

Většina filmů se věnovala vážným tématům. Převládalo hlavně drama, ale k vidění byly i komedie, animáky nebo dokumenty. Právě dokumenty nejvíce překvapily a zaujaly diváky v sále. „Návštěvníci při nich nedokázali odtrhnout oči z plátna, dokumenty se zabývaly úžasnými tématy“ popsal atmosféru Milan Pleva.

Festival završil Galavečer vítězů, na který se do Českých Budějovic sjelo dvacet šest tvůrců ze všech koutů republiky. Na pódiu se objevilo dvanáct hudebníků, kteří večer obohatili nádhernými hudebními výkony. Zazněly slavné filmové melodie, například Skyfall, Jak se budí princezny nebo Pán prstenů. Hlavní náplní ovšem bylo vyhlášení vítězů.

Na pódiu se střídali hosté, včetně Juraje Thomy, primátora města České Budějovice, a Libora Grubhoffera, rektora Jihočeské univerzity, kteří vyhlašovali vítěze. Vítězem v kategorii Malý film se stal Leoš Brabec s filmem One Fine Day, Černou věž za nejlepší velký film si převzal Miloš Kameník, scénárista filmu Bady, a nejlepším velkofilmem letošního ročníku byl thriller The Death Contract od Davida Březiny, který při děkovačce pronesl: „Chci poděkovat za takový úžasný a inspirativní festival plný umělců. Je to super. Díky.“

V kategorii Animovaný film zvítězilo dílo Elišky Vondruškové s názvem Co se asi stane, když Jasmína Trampotová vytáhne Velký špunt. „Pevně doufám, že se animáky v České republice zase obnoví, protože jich máme hrozně málo v poslední době,“ zhodnotila situaci Eliška Vondrušková. Velká konkurence byla mezi dokumenty, sošku si nakonec odnesl Tomáš Bláha za dokument Na Spartu. „Jsem velmi překvapen a děkuji všem, co mi umožnili získat tuto sošku.“ Velká bitva se odehrála i v nejvíce obsazené kategorii a to mezi studentskými filmy. Tím nejlepším byl podle odborné poroty film Matka od Radoslava Irši, který si sošku osobně převzal a byl velmi překvapen: „Když jsem viděl sestřih tak kvalitních nominovaných filmů, tak jsem si říkal, to je konec. Mockrát děkuji.“ Poslední osmé ocenění, o kterém rozhodovali během promítacích pásem diváci, si převzali z rukou náhodně vybrané divačky Lukáš Janičík a Marta Vančurová za film Márinka. „Chci poděkovat všem organizátorům. My jsme tu už od čtvrtka, abychom nasáli festivalovou atmosféru a je to tu skvělý,“ poděkovali při přebírání ceny.

Realizační tým ve třetím ročníku zavedl novou kategorii a to Téma ročníku. Poprvé se jím staly tematicky děti s postižením. Organizátoři se rozhodli ocenit film, ve kterém přímo děti s postižením hráli. Konkrétně děti z českobudějovického Centra Arpida. Ty se na galavečer vydaly v hojném počtu včetně představitelů hlavních rolí Jan Hlaváče, Katky Novákové a Jana Kristla, kteří si osobně převzali sošku symbolicky od Vandy Polívkové, ředitelky Centra Bazalka. I mladí lidé s hendikepem se tak mohli na jeden večer vcítit do rolí opravdových filmových hvězd.

Vanda Polívková také na Galavečeru obdržela z rukou Milana Plevy symbolický šek na kompletní výtěžek ze vstupného, který činil 16.000 Kč. „Děkuji všem divákům, kteří prostřednictvím našeho festivalu přispěli Centru Bazalka. Díky vám všem může být o děti s postižením zase o něco lépe postaráno,“ pronesl Milana Pleva při předávání šeku.

Vítězové si kromě zážitku odvezli z Českých Budějovic skleněné sošky Černé věže, které byly vyrobeny ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově, nejstarší sklářské škole v Evropě. Soška má na výšku 20 cm, je vyrobena z kvalitního optického skla s mírně žlutým nádechem a váží 760 g. Je na ní vyryta dominanta Českých Budějovic, Černá věž, název festivalu, kategorie a rok. Třetí ročník byl posledním rokem, kdy festival potřetí v řadě uspěl v rámci programu Think Big od Nadace Telefónica.

Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.