8. ročník | 23. - 24. 11. 2018

Český rozhlas České Budějovice

2. ročník 2012

V druhém roce se realizační tým rozrostl o nové členy, studenty Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity. Amatérské a studentské filmy si ve dnech 23. – 24. 11. 2012 již podruhé podmanily České Budějovice a uchvátily dvě stě padesát diváků. Narostl i počet autorů, kteří se osobně podívali do Českých Budějovic na závěrečný galavečer, a to na 20 osob.

Druhý ročník odstartoval v pátek dopoledním promítáním pro střední školy. Do Café klubu Slavie dorazilo sto deset studentů Gymnázia Jírovcova. Vyprodaným sálem se po každém filmu nesl bouřlivý potlesk a většina filmů, nejčastěji komedií, byla protnuta upřímným hlasitým smíchem. „Z dopoledního promítání jsem měl skvělý pocit,“ okomentoval pásmo pro studenty Milan Pleva, ředitel festivalu. „Na studentech bylo vidět, že se jim filmy líbí a zároveň, že v nich probouzejí otázky a myšlenky k následné diskuzi. Při odchodu horlivě mluvili o filmech, které právě viděli.“

Studenty večer vystřídala široká veřejnost a plátno ovládlo sedm z třinácti nominovaných filmů. Nejčastějším žánrem bylo drama. „V sále byla velmi příjemná atmosféra. Plátno přes celé pódium, perfektní zvuk, výzdoba sálu od dětí z Centra Bazalka a mnoho dalších věcí napomohlo k celkové pozitivní náladě,“ říká Milan Pleva. Pátek uzavřel koncert vynikající kapely Madfinger.

V sobotu přišlo několik diváků posnídat v rámci promítacího bloku pojatého jako filmová snídaně. Na místě byly k dispozici nejrůznější domácí dobroty a především dalších osm filmů. Během se do Českých Budějovic začali sjíždět tvůrci ze všech koutů republiky. „Chtěli jsme, aby se autoři alespoň na jeden den mohli cítit jako opravdové filmové hvězdy. Většinou jsou jejich podmínky při natáčení náročné, dny tráví, jak nám sami prozradili, o chlebu a jablku a spí ve spacácích na zemi. Proto jsme pro ně připravili, doufáme, nezapomenutelný zážitek v podobě ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu Clarion Congress Hotel, uvítací balíčky, večerní raut, after párty a hotelovou snídani,“ představila servis pro autory Petra Bláhová, festivalová Guest koordinátorka. Jakmile bylo v Českých Budějovicích dvacet tvůrců a vše bylo připraveno, mohlo vypuknout velké finále, Galavečer vítězů.

Uvítací klavírní číslo moderátorské dvojice, Ivo Janouška a Jana Palkoviče, sklidilo hned na úvod obrovský potlesk, který rozhodně nebyl tím posledním. Na pódiu se vystřídalo pět dalších hudebníků, kteří večer obohatili neuvěřitelnými hudebními výkony. Zazněly slavné filmové melodie, Růžový panter, Tenkrát na západě, Den pro mou lásku, Podzim v New Yorku, Piráti z Karibiku. „Podle diváckého ohlasu bylo hudebním vrcholem celého večera vystoupení mladé slečny, Markéty Kazdové, která s klavírním doprovodem zahrála na housle ústřední melodii z filmu Schindlerův seznam. Sál téměř nedýchal úžasem,“ potvrdil ředitel festivalu. Dalším obohacením byl velkofilm, který natočili sami organizátoři festivalu. Hlavní náplní ovšem bylo vyhlášení vítězů.

Na pódiu se střídali hosté, včetně Very Yakimové a Luďka Šindeláře, členů poroty, kteří vyhlašovali vítěze. Těmi se nakonec stal v kategorii produkce film Ponurá Neděle, autora Mikoláše Orlického, Černou věž za nejlepší herecké výkony si odnesl osobně představitel hlavní role ve filmu Gloom, Jakub Kadera: „Tohle je pro mě první ocenění a velmi si ho cením“.

Nejlepším malým filmem se stalo drama Lucidní sen od Stanislava Adama, v kategorii velký film zvítězilo odvážné dílo Jana Haluzy s názvem Dobytí vrabčího hnízda. V kategorii scénář a nejlepší studentský film zvítězil Robert Hloz s filmem Mlýn. Poslední sedmé ocenění, o kterém rozhodovali během promítacích pásem diváci, si převzal od náhodně vybraného divák Matěj Balcar za film Marnost nade vše. „Byli jsme nervózní z toho, jak se na film budou tvářit nejrůznější porotci a nakonec cena diváků je to nejlepší, co jsme mohli dostat, protože Marnost nade vše jsme dělali jen a jen pro lidi,“ poděkoval při přebírání ceny Matěj Balcar.

Ing. Vanda Polívková, ředitelka Centra Bazalka, si také na Galavečeru převzala z rukou Milana Plevy, ředitele festivalu, symbolický šek na kompletní výtěžek ze vstupného, který nakonec činil přesně 11.000 Kč. „Paní ředitelko, jsem moc rád, že vám mohu prostřednictvím Festivalu Černá věž předat od diváků každou korunu ze vstupného.“

Přestože oficiální část Galavečera po hodině a půl dlouhém programu skončila, sál se vyprázdnil až kolem čtvrté hodiny ranní. „Bylo skvělé, že spousta lidí zůstala na After párty, tvůrci si mohli popovídat mezi sebou, lépe se poznat, probrat společné filmařské radosti i starosti a odpovídat neformálně na baru na dotazy přítomných návštěvníků,“ říká Milan Pleva.

Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.