8. ročník | 23. - 24. 11. 2018

Český rozhlas České Budějovice

1. ročník 2011

Filmový nadšenec a amatérský filmař Milan Pleva dává spolu s přáteli Petrou Bláhovou, Vencou Zíkou a Andreou Jiříkovou dohromady tým, který se hlásí do prvního ročníku programu Think Big Nadace O2 s projektem regionálního filmového festivalu. V rámci soukromého dotačního programu uspějí a organizují první ročník Festivalu amatérských filmů Černá věž – FAF Černá věž. „Na natáčení jsem už neměl čas a chtěl jsem zůstat ve spojení se světem amatérského filmu. Navíc v organizaci takové akce jsem mohl realizovat své znalosti ze studia managementu a marketingu,“ vzpomíná Milan Pleva na první myšlenky.

Na festival bylo v jeho prvním ročníku přihlášeno přesně sto filmů. Ve dnech 24. – 26. 11. 2011 bylo v Českých Budějovicích v Divadle U Kapličky k vidění třicet z nich v rámci třech promítacích pásem, které svou návštěvou poctilo i šestnáct nominovaných autorů, kteří si odnesli celkem šest ocenění a mnoho zážitků, stejně tak jako přítomní diváci. Ti měli možnost během každého pásma vidět deset filmů, z kterých pomocí hlasovacích karet vybírali svůj nejoblíbenější film. Tím se nakonec stal snímek Nezaměstnaný, který vypráví o práci, lásce a politice v době minulé a je inspirován povídkou od pánů Šimka a Grossmanna. Film má netradiční kabát, neboť se jedná o ručně rozpohybované Lego. „Natočení filmu mi zabralo kolem 1600 hodin. Člověk sedí celý den u scény, pohne Lego postavičkou o milimetr, udělá snímek a to opakuje tisíckrát kolem dokola,“ prozradil o svém díle jeho režisér Viktor Zwiener.

Černou věž za nejlepší herecké výkony si odnesl film Nálezy od režiséra Jana Perouta, studenta fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který cenu obdržel z rukou českobudějovického herce a člena poroty festivalu, Luďka Šindeláře. Produkci zcela jasně ovládl amatérský sci-fi film Woodstroke režiséra Jana Haluzy. Nejlepší scénář předávala členka poroty Mgr. Vera Yakimova vyučující estetiku filmu na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity a to do rukou Roberta Vrby, autora retrospektivního filmu Der Traum, který vítězství vůbec neočekával. „Napsal jsem si pro jistotu na papír skvělou řeč, ale vítězství mě natolik rozhodilo, že jsem se do něj omylem vysmrkal, což asi vidět nechcete. Proto budu stručný. Děkuji.” Robert Vrba se na pódiu objevil ještě jednou a to když Der Traum ukořistil i cenu za nejlepší velký film. Černou věž za nejlepší malý film obdržel snímek Překvapení! od Ladislava Plecitého, který pro hlavní roli ve filmu získal Milana Šteindlera. „Film svou kvalitou otevřel nikdy nekončící otázku, kde je hranice mezi amatérským, studentským a profesionálním filmem. Otázku, na kterou podle všech autorů neexistuje jednoznačná odpověď,” okomentoval účast tohoto filmu na festivalu Milan Pleva.

Celý Galavečer vítězů moderovalo duo Adam Balažovič a Tomáš Plhoň z tvůrčí skupiny Arte della Tlampač a jejich podání bylo jako vždy svérázné a neotřelé. Na pódiu létala vajíčka, dorty, křupky, mléko, lámaly se židle nebo rozbíjely mikrofony. A to vše samozřejmě s vtipem a velkou mírou nadhledu. Program obohatila českobudějovická kapely Strong Coffee, sestřih nejpodivnějších přihlášených filmů anebo spoty, které natočili sami organizátoři festivalu. Milan Pleva také slavnostně předal ředitelce Centra Světluška (dnes Centrum Bazalka) Ing. Vandě Polívkové symbolický šek na veškerý výtěžek z festivalu, který činil 5.500 Kč.

Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice.